Angajată a unei bănci, condamnată la închisoare. Și-a însușit ilegal 1.340.000 de lei și 135.000 de dolari
O femeie de 53 de ani din Capitală a fost condamnată la șase ani de închisoare după ce a sustras milioane de lei din trezoreria băncii la care lucra.
Potrivit Procuraturii Generale, aceasta și-a însușit ilegal 1.340.000 de lei și 135.000 de dolari în perioada iulie-septembrie 2023, folosindu-se de funcția sa de șefă de secție.
Anchetatorii au stabilit că inculpata a retras banii în mai multe tranșe, sub pretextul unor transferuri către alte filiale, fără ca acestea să fie efectiv realizate. În cadrul audierilor, femeia și-a recunoscut vina.
Procurorii precizează că sentința nu este definitivă, iar inculpata beneficiază în continuare de prezumția nevinovăției până la epuizarea tuturor căilor de atac.
Președintele CSM – Comisia de la Veneția nu a oferit „undă verde” pentru full vetting
Președintele Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), Sergiu Caraman, susține că avizul recent al Comisiei de la Veneția privind extinderea procesului de evaluare extraordinară a judecătorilor a fost interpretat eronat de unii actori publici. Potrivit acestuia, instituția europeană nu a aprobat automat introducerea unui mecanism de full vetting pentru toate instanțele din Republica Moldova.
A promis câștiguri de 300%: un bărbat din Bălți, condamnat pentru escrocherie
Un bărbat din Bălți a fost condamnat, într-un dosar trimis în judecată de PCCOCS în 2021, pentru înșelarea a 21 de persoane prin intermediul piramidei financiare „Mercury” din Ucraina.
Cum îți aperi drepturile când problema îi afectează pe mulți consumatori
În viața de zi cu zi, mulți consumatori se confruntă cu probleme similare: informații incomplete sau înșelătoare, clauze contractuale dezechilibrate, produse sau servicii care nu corespund așteptărilor, refuzul unor remedii, practici comerciale incorecte repetate care afectează un număr mare de persoane.