Angajată a unei bănci, condamnată la închisoare. Și-a însușit ilegal 1.340.000 de lei și 135.000 de dolari

O femeie de 53 de ani din Capitală a fost condamnată la șase ani de închisoare după ce a sustras milioane de lei din trezoreria băncii la care lucra.

publicat de Vadim Ungureanu
marți, 18 martie 2025, 11:37
Lei

Potrivit Procuraturii Generale, aceasta și-a însușit ilegal 1.340.000 de lei și 135.000 de dolari în perioada iulie-septembrie 2023, folosindu-se de funcția sa de șefă de secție.

Anchetatorii au stabilit că inculpata a retras banii în mai multe tranșe, sub pretextul unor transferuri către alte filiale, fără ca acestea să fie efectiv realizate. În cadrul audierilor, femeia și-a recunoscut vina.

Procurorii precizează că sentința nu este definitivă, iar inculpata beneficiază în continuare de prezumția nevinovăției până la epuizarea tuturor căilor de atac.

Președintele CSM – Comisia de la Veneția nu a oferit „undă verde” pentru full vetting

Președintele Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), Sergiu Caraman, susține că avizul recent al Comisiei de la Veneția privind extinderea procesului de evaluare extraordinară a judecătorilor a fost interpretat eronat de unii actori publici. Potrivit acestuia, instituția europeană nu a aprobat automat introducerea unui mecanism de full vetting pentru toate instanțele din Republica Moldova.