Curtea Constituțională informează despre expirarea mandatelor a cinci judecători
Curtea Constituțională a informat Parlamentul, Guvernul și Consiliul Superior al Magistraturii despre faptul că, în vara acestui an, expiră mandatul de șase ani a cinci judecători constituționali.
Plenul Curții Constituționale este format din șase judecători. Doi sunt numiți de Parlament, doi de Guvern și doi de Consiliul Superior al Magistratului, transmite IPN.
Potrivit legislației, cu trei luni înainte de expirarea mandatului judecătorului, autoritatea care a desemnat judecătorul respectiv, din oficiu sau urmare a informării în scris de către președintele Curții Constituționale, lansează procedura de desemnare a unui nou judecător. Până la expirarea mandatului judecătorului, autoritatea competentă numește un nou judecător, cu respectarea criteriilor menționate în lege.
În cazurile în care judecătorii actuali îndeplinesc toate condițiile stabilite și își exprimă în scris acordul prealabil de a fi desemnați, autoritatea competentă poate examina chestiunea privind numirea lor pentru un nou mandat.
„În acest context, Curtea le-a solicitat celor trei autorități să demareze procedurile de numire în funcție a judecătorilor constituționali, pentru a asigura funcționalitatea continuă a Curții Constituționale și pentru a evita riscul intervenirii unui blocaj instituțional”, se menționează într-un comunicat de presă.
Direcția comunicare și relații publice a Parlamentului a precizat pentru IPN că demersul Curții Constituționale, care se referă la expirarea mandatelor a doi judecători, a fost trimis Comisiei juridice, numiri și imunități și este în proces de examinare.
Reprezentanții Guvernului nu au venit deocamdată cu un răspuns cu privire la acțiunile ulterioare recepționării demersului Curții Constituționale.
La sfârșitul lunii iulie, expiră mandatul lui Serghei Țurcan, desemnat de CSM. Instituția deja a lansat concursul pentru selectarea judecătorului constituțional.
Alte patru mandate, ale Domnicăi Manole și Vladimir Țurcan, desemnați de Parlament, Liubei Șova și Nicolae Roșca, desemnați de Guvern, expiră în luna august.
În plenul Curții se mai regăsește judecătoare Constituțional, Viorica Puica, numită de către Consiliul Superior al Magistraturii, ca urmare a decesului lui Eduard Ababei, în anul 2023. Ea urmează să își exercite mandatul până pe 24 noiembrie 2029.
Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, ar putea pierde și cetățenia română
Alexandru Bălan, fost adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, ar putea pierde și cetățenia română, în contextul acuzațiilor de trădare de patrie formulate în România.
Guvernul aprobă noi reguli pentru localizarea persoanelor care se sustrag de la executarea pedepselor penale
Guvernul a aprobat astăzi un set de modificări legislative care vizează prevenirea și combaterea cazurilor în care persoanele condamnate se sustrag de la executarea pedepselor, inclusiv prin părăsirea teritoriului țării.
Primarul din Căușeni, vizat într-un dosar de corupție, a fost plasat sub control judiciar
Primarul orașului Căușeni, Alexandru Donțu, cercetat într-un dosar de corupție, a fost eliberat din arest la domiciliu și plasat sub control judiciar pentru 60 de zile. Informația a fost confirmată pentru IPN de responsabila pentru comunicare a Procuraturii Generale, Violina Moraru.