Bărbat din Soroca, internat în Spitalul de Psihiatrie Bălți, după ce a violat un copil de 11 ani

Un bărbat din Soroca a fost internat în Spitalul de Psihiatrie Bălți după ce a violat un copil de 11 ani. Sentința a fost pronunțată zilele trecute de magistrați.

publicat de Vadim Ungureanu
marți, 18 februarie 2025, 13:45
Bălți

Potrivit materialelor dosarului, cazul s-a produs în iunie 2023, când individul, în timp ce se deplasa pe o stradă din sat, a observat minorul, căruia i-a propus să meargă la el acasă pentru mânca dulciuri. Ajunși la domiciliu, bărbatul a atacat copilul, după care l-a violat.

În cadrul urmăririi penale s-a constatat că individul suferă de retard mintal moderat cu instabilitate emoțional-volitivă severă. Mai mult, acum 15 ani acesta a fost internat la spitalul de psihiatrie după ce a participat la un viol în grup.

Fiind audiat, minorul a refuzat să facă declarații, menționând că nu vrea să-și amintească de acel caz.

Sentința nu este definitivă și poate fi atacată la Curtea de Apel Nord (Bălți) în decurs de 15 zile.

sursa: safenews.md

Autoritățile responsabile de combaterea infracționalității vor aplica reguli speciale pentru prelucrarea datelor personale

Autoritățile propun un cadru legal distinct pentru prelucrarea datelor cu caracter personal de către instituțiile care previn și combat infracționalitatea. Proiectul de lege este necesar în contextul în care, din 23 august 2026, va intra în vigoare Legea nr. 195/2024 privind protecția datelor cu caracter personal, care stabilește regulile generale în acest domeniu.