Șase judecători, transferați temporar la Curtea de Apel Nord
Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a aprobat transferarea temporară a șase judecători la Curtea de Apel Nord (redenumită din Curtea de Apel Bălți începând cu 27 decembrie 2024).
Cei șase judecători sunt:
- Aurelia Andronache, Judecătoria Edineț;
- Alina Țihonschi, Judecătoria Drochia;
- Radu Holban, Judecătoria Bălți;
- Ludmila Iarmaliuc, Judecătoria Orhei;
- Svetlana Ghercavîi, Judecătoria Bălți;
- Cristina Prisacari, Judecătoria Edineț.
Judecătorii sunt transferați din data de 13 ianuarie 2025, până la ocuparea a 15 funcții vacante din Curtea de Apel Nord.
Potrivit CSM, temei pentru anunțarea concursului a constituit hotărârea plenului CSM din 2 decembrie 2024. Potrivit acesteia, numărul judecătorilor ce activează efectiv în instanțele de apel este insuficient pentru a asigura buna funcționare a instanțelor judecătorești și examinarea cauzelor cu celeritate. De asemenea, CSM a aprobat mai multe cereri de demisie a judecătorilor de la aceste instanțe.
Parlamentul extinde structura CNA – Instituția va avea încă 150 de angajați și un al treilea director adjunct
Parlamentul a aprobat extinderea structurii organizatorice a Centrului Național Anticorupție (CNA), prin majorarea efectivului-limită al instituției cu 150 de posturi.
Părinții singuri, care au copii cu vârsta de până la 16 ani, vor putea fi antrenați în ture de noapte doar cu acordul lor scris
Concediile de maternitate și paternală vor fi incluse în categoria perioadelor necontributive asimilate stagiului de cotizare în sistemul public de pensii. Prevederea se regăsește într-un proiect de lege votat în prima lectură de Parlament.
Comisia de evaluare a procurorilor a contestat la CSJ decizia CSP privind promovarea procurorului Vasile Plevan
Comisia de evaluare a procurorilor a contestat vineri, 26 iunie, la Curtea Supremă de Justiție (CSJ) hotărârea Consiliului Superior al Procurorilor (CSP) prin care a fost respins raportul negativ al Comisiei privind procurorul anticorupție Vasile Plevan. iar în consecință, CSP a decis că acesta promovează evaluarea externă.