Magistratul Igor Pulbere, suspendat din funcție
Un judecător în privința căruia anterior a fost pornită o urmărire penală a fost suspendat din funcție, comunică Plenul Consiliului Superior al Magistraturii. Potrivit CSM, decizia a fost luată în ședința de marți, 6 mai curent, întrucât judecătorului i se incriminează săvârșirea infracțiunii prelungite de fals în declarații, prin includerea intenționată a unor date incomplete și omisiunea altora în declarația de avere și interese personale (art. 352/1 alin. (2) din Codul penal).
Potrivit informațiilor, este vorba de magistratul Igor Pulbere, deferit justiției pentru fals în declarația de avere, scrie realitatea.MD.
„CSM a subliniat că menținerea în funcție a unui judecător vizat de acuzații penale ar putea genera suspiciuni serioase privind integritatea sa și ar putea afecta încrederea publicului în actul de justiție. Astfel, suspendarea are caracter temporar și preventiv, fiind necesară pentru a proteja imaginea și prestigiul sistemului judecătoresc.Totodată, Consiliul face apel către toate autoritățile implicate să asigure respectarea drepturilor procesuale ale judecătorului, inclusiv prezumția de nevinovăție și dreptul la apărare, reiterând că decizia nu exprimă o judecată de valoare asupra vinovăției acestuia”, se arată în declarația CSM.
Amintim că magistratul a fost trimis recent pe banca acuzaților. Potrivit unui comunicat emis de Procuratura Anticorupție (PA), cauza penală a fost inițiată în luna ianuarie curent de către Procurorul General, iar potrivit materialelor acumulate, s-a stabilit că judecătorul, având calitatea de persoană cu funcție de demnitate publică și fiind obligat să depună declarația de avere și interese personale, ar fi comis falsul în declarații.
Mai târziu, potrivit surselor Ziarului de Gardă, s-a stabilit că este vorba de judecătorul Igor Pulbere.
Arest la domiciliu pentru șoferul care a provocat accidentul mortal de la Sîngerei. Acesta își recunoaște vina
Șoferul care a provocat accidentul rutier soldat cu moartea a doi polițiști de patrulare pe traseul R6, în apropierea satului Grigorăuca, raionul Sîngerei, își recunoaște vina. Astăzi, Judecătoria Sîngerei a decis că bănuitul va sta 30 de zile în arest la domiciliu, deși procurorul de caz a cerut arest preventiv. Decizia va fi contestată.
Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, ar putea pierde și cetățenia română
Alexandru Bălan, fost adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, ar putea pierde și cetățenia română, în contextul acuzațiilor de trădare de patrie formulate în România.
Guvernul aprobă noi reguli pentru localizarea persoanelor care se sustrag de la executarea pedepselor penale
Guvernul a aprobat astăzi un set de modificări legislative care vizează prevenirea și combaterea cazurilor în care persoanele condamnate se sustrag de la executarea pedepselor, inclusiv prin părăsirea teritoriului țării.