(VIDEO) Ucigașii tânărului de 22 de ani din Bălți, condamnați. Principalul inclupat - 19 ani de închisoare

După mai bine de un an de la crimă, principalul învinuit în cazul omorul lui Sergiu Oală, și-a aflat sentința. Astfel, Nicu Gherman, cel care a tras în tânărul din Bălți, a fost condamnat la 19 ani de închisoare pentru omor intenționat. Cumulativ, acesta își va petrece următorii 22 de ani după gratii.

publicat de Vadim Ungureanu
joi, 16 octombrie 2025, 13:18
<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/XPrVfWMIBD4?si=o6JHS778TpcWQLg3" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" referrerpolicy="strict-origin-when-cross-origin" allowfullscreen></iframe>

 „Gherman Nicu se recunoaște vinovat în săvârșirea infracțiunii prevăzute de articolul 145, aliniatul 2, litera a și I Cod Penal și i se stabilește pedeapsa cu închisoarea pe un termen de 19 ani. Potrivit articolului 84, aliniatul 4 Cod Penal, prin cumul total al pedepeslor aplicate, lui Gherman Nicu i se stabilește definiv pedeapsă cu închisoare de 22 de ani”, a anunțat judecătorul Ion Pâcaleu, citat de NordInfo.MD.

Condamnatul va trebui să achite părinților lui Sergiu Oală pagube morale și materiale de peste 2 milioane de lei.

„Suntem satisfăcuți pentru recalificarea pe care am primit-o. Dosarul a venit în instanță pe aliniatul 1, iar inculpatul a optat pentru o procedură simplificată și putea obține până la opt ani de închisoare , cee ace ne-a deranjat foarte mult pentru o astfel de infracțiune”, a declarat Angela Gherasim, avocata părții vătămate.

Mama lui Sergiu Oală, cel care a fost dat dispărut la 22 septembrie anul trecut și a fost găsit mort peste mai bine de o lună în raionul Fălești, crede că ucigașul fiului ei merită detenție pe viață, și va contesta decizia instanței.

„Ei și-au bătut joc și i-au dat 19 ani pentru că parțial și-a recunoscut vina, dar din prima zi ele a mințit. El nu e om, noi nu suntem de acord și vom merge mai departe. El nu are nicio remușcare, nu are suflet în el”, a spus Ana Oală, mama victimei.

Tatăl victimei susține că pedeapsa este prea blândă pentru un omor cu sânge rece care a fost comis în grup, iar toate cele 13 persoane reținute anul trecut trebuie să fie trase la răspundere.

„Așa criminal cred că trebuie să stea închis pe viață. Rugăm încă o dată ca toate persoanele implicate să fie atrase la răspundere, toți criminalii care au participat la omorul fiului nostru”, a adăugat Alexandru Oală, tatăl victimei.

Amintim că, la începutul acestei luni, și Mihail Cebotari, un alt învinuit de omorul lui Sergiu Oală, a fost condamnta la 17 ani de închisoare pentru omor intenționat.

PromoLEX: Dosarul fostului director al SIS, Vasile Botnari, restituit procurorului pentru reluarea urmăririi penale

Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, a admis în parte, la 15 iunie 2026, demersul procurorului în dosarul fostului director al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Vasile Botnari. Instanța a dispus restituirea cauzei Procuraturii municipiului Chișinău pentru reluarea urmăririi penale. Dosarul ține de transferul extralegal, din septembrie 2018, a cinci profesori de la Liceul Orizont către Turcia. P

Judecătorul Ion Bulhac nu a promovat evaluarea externă repetată

Comisia de Evaluare a Judecătorilor a finalizat reevaluarea judecătorului Ion Bulhac de la Curtea de Apel Centru, încheind astfel toate procedurile de reevaluare care au vizat judecătorii acestei instanțe. În raportul de reevaluare, Comisia propune, pentru a doua oară, nepromovarea evaluării de către judecătorul Ion Bulhac, constatând neîntrunirea criteriului de integritate etică.