(VIDEO) Ucigașii tânărului de 22 de ani din Bălți, condamnați. Principalul inclupat - 19 ani de închisoare
După mai bine de un an de la crimă, principalul învinuit în cazul omorul lui Sergiu Oală, și-a aflat sentința. Astfel, Nicu Gherman, cel care a tras în tânărul din Bălți, a fost condamnat la 19 ani de închisoare pentru omor intenționat. Cumulativ, acesta își va petrece următorii 22 de ani după gratii.
„Gherman Nicu se recunoaște vinovat în săvârșirea infracțiunii prevăzute de articolul 145, aliniatul 2, litera a și I Cod Penal și i se stabilește pedeapsa cu închisoarea pe un termen de 19 ani. Potrivit articolului 84, aliniatul 4 Cod Penal, prin cumul total al pedepeslor aplicate, lui Gherman Nicu i se stabilește definiv pedeapsă cu închisoare de 22 de ani”, a anunțat judecătorul Ion Pâcaleu, citat de NordInfo.MD.
Condamnatul va trebui să achite părinților lui Sergiu Oală pagube morale și materiale de peste 2 milioane de lei.
„Suntem satisfăcuți pentru recalificarea pe care am primit-o. Dosarul a venit în instanță pe aliniatul 1, iar inculpatul a optat pentru o procedură simplificată și putea obține până la opt ani de închisoare , cee ace ne-a deranjat foarte mult pentru o astfel de infracțiune”, a declarat Angela Gherasim, avocata părții vătămate.
Mama lui Sergiu Oală, cel care a fost dat dispărut la 22 septembrie anul trecut și a fost găsit mort peste mai bine de o lună în raionul Fălești, crede că ucigașul fiului ei merită detenție pe viață, și va contesta decizia instanței.
„Ei și-au bătut joc și i-au dat 19 ani pentru că parțial și-a recunoscut vina, dar din prima zi ele a mințit. El nu e om, noi nu suntem de acord și vom merge mai departe. El nu are nicio remușcare, nu are suflet în el”, a spus Ana Oală, mama victimei.
Tatăl victimei susține că pedeapsa este prea blândă pentru un omor cu sânge rece care a fost comis în grup, iar toate cele 13 persoane reținute anul trecut trebuie să fie trase la răspundere.
„Așa criminal cred că trebuie să stea închis pe viață. Rugăm încă o dată ca toate persoanele implicate să fie atrase la răspundere, toți criminalii care au participat la omorul fiului nostru”, a adăugat Alexandru Oală, tatăl victimei.
Amintim că, la începutul acestei luni, și Mihail Cebotari, un alt învinuit de omorul lui Sergiu Oală, a fost condamnta la 17 ani de închisoare pentru omor intenționat.
PromoLEX: Dosarul fostului director al SIS, Vasile Botnari, restituit procurorului pentru reluarea urmăririi penale
Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, a admis în parte, la 15 iunie 2026, demersul procurorului în dosarul fostului director al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Vasile Botnari. Instanța a dispus restituirea cauzei Procuraturii municipiului Chișinău pentru reluarea urmăririi penale. Dosarul ține de transferul extralegal, din septembrie 2018, a cinci profesori de la Liceul Orizont către Turcia. P
Cei trei polițiști de la IP Botanica, reținuți de CNA, trimiși pentru 30 de zile la Penitenciarul Nr.13
Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana, a admis demersul procurorilor și a emis mandate de arest preventiv pentru 30 de zile pe numele celor trei angajați ai Inspectoratului de Poliție Botanica, reținuți recent de Centrul Național Anticorupție (CNA).
Judecătorul Ion Bulhac nu a promovat evaluarea externă repetată
Comisia de Evaluare a Judecătorilor a finalizat reevaluarea judecătorului Ion Bulhac de la Curtea de Apel Centru, încheind astfel toate procedurile de reevaluare care au vizat judecătorii acestei instanțe. În raportul de reevaluare, Comisia propune, pentru a doua oară, nepromovarea evaluării de către judecătorul Ion Bulhac, constatând neîntrunirea criteriului de integritate etică.