Judecătoarea care a examinat dosarul Guțul, amenințată cu fotografii macabre cu persoane asasinate
Judecătoarea care a examinat dosarul de învinuire a bașcanei Evghenia Guțul a fost supusă, timp de mai multe luni, unor presiuni, intimidări și amenințări. Este vorba despre mesaje de amenințare cu moartea, trimiterea unor fotografii macabre cu persoane asasinate, dar și apeluri telefonice repetate, inclusiv pe timpul nopții. Despre aceasta a anunțat astăzi președintele Consiliului Superior al Magistraturii, Sergiu Caraman, într-o conferință de presă, transmite IPN.
„Aceste acțiuni nu sunt doar inacceptabile. Ele reprezintă un atac direct asupra capacității justiției de a funcționa imparțial și de a asigura respectarea legii pentru toți cetățenii”, a precizat președintele CSM.
Sergiu Caraman a precizat că, în ciuda informațiilor apărute în spațiul public privind o posibilă retragere din funcție, judecătoarea nu a avut nicio intenție să demisioneze.
„Judecătoarea a trimis în adresa CSM o notă de informare despre toate aceste circumstanțe și asigurări că a întreprins tot posibilul ca să rămână imparțială la examinarea acestui caz. Și atunci când a dat soluția pe caz a făcut-o în camera de deliberări reieșind din intima convingere și buchea legii”, a mai adăugat președintele CSM.
El a precizat că urmează ca organele competente să clarifice cine stă în spatele acestor intimidări și să revină cu detalii. „Putem face anumite presupuneri, dar noi nu vrem să le facem. Organele de forță și de drept să-și îndeplinească atribuțiile și să identifice cercul celor care stau în spate. Când investigațiile vor fi finalizate evident că organele respective vor comunica și CSM, și societății, și noi vom decide după caz cum protejăm în continuare judecătorii”, a precizat Sergiu Caraman.
„Este o situație de o gravitate excepțională care amenință fundamentul statului de drept în Moldova și anume independența justiției”, a adăugat președintele CSM. Potrivit lui, pe lângă judecătoarea în cazul Evgheniei Guțul, și un membru al Consiliului a fost supus presiunilor și intimidărilor.
Bașcana Evghenia Guțul, apropiată fugarului Ilan Șor, a fost condamnată marți la 7 ani de închisoare, iar secretara fostului partid Șor, Svetlana Popan, a fost condamnată la 6 ani de detenție. Imediat după pronunțare, ambele au fost luate sub strajă și transportate în Penitenciarul nr. 13.
Atât Evghenia Guțul, cât și Svetlana Popan au pledat nevinovat. Bașcana consideră că decizia prin care a fost condamnată nu are nicio legătură cu justiția, ci este o răzbunare politică. Avocații au menționat că vor ataca ambele sentințe la Curtea de Apel.
Primarul din Căușeni, vizat într-un dosar de corupție, a fost plasat sub control judiciar
Primarul orașului Căușeni, Alexandru Donțu, cercetat într-un dosar de corupție, a fost eliberat din arest la domiciliu și plasat sub control judiciar pentru 60 de zile. Informația a fost confirmată pentru IPN de responsabila pentru comunicare a Procuraturii Generale, Violina Moraru.
INJ demarează concursul de admitere pentru formarea inițială 2026-2028
Institutul Național al Justiției (INJ) demarează concursul de admitere pentru formarea inițială în perioada octombrie 2026 aprilie 2028.
CSP critică proiectul noii legi a salarizării: discrepanțe între procurori și judecători
Consiliul Superior al Procurorilor nu susține proiectul noii legi a salarizării în sectorul public, motivând că acesta nu ține cont de particularitățile sistemului procuraturii. Potrivit CSP, documentul, pe care l-a avizat negativ, prevede reducerea unor coeficienți de salarizare, diminuarea sporurilor și a premiilor anuale, precum și menținerea discrepanțelor salariale dintre procurori și judecători.