Consilier raional din Anenii Noi, fără permis de conducere și cu ore de muncă neremunerată, după ce a fost prins băut la volan

Doi bărbați din Anenii Noi au fost condamnați pentru conducerea mijloacelor de transport în stare de ebrietate, anunță Procuratura Generală (PG). În primul caz este vizat un consilier raional din cadrul Consiliului raional Anenii Noi, care ar fi condus un vehicul sub influența alcoolului.

publicat de Vadim Ungureanu
joi, 27 martie 2025, 09:34
Șofer

„Potrivit, datelor constate prin sentința judecătorească, în luna iulie 2023, ultimul, fiind în stare de ebrietate alcoolică, cu o concentrație a vaporilor de alcool în aerul expirat de 0,92 mg/l, a condus mijlocul de transport pe una din străzile or. Anenii Noi.

Instanța de judecată a stabilit inculpatului o pedeapsă sub formă de 220 ore muncă neremunerată în folosul comunității (unica pedeapsă prevăzută la data comiterii infracțiunii), cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport”, se arată în comunicatul emis de PG.

Într-un alt caz, un bărbat de 36 de ani din același raion a fost condamnat pentru conducerea unui autovehicul fără permis și în stare de ebrietate alcoolică (0,69 mg/l alcool în aerul expirat). Anterior, în anul 2017, inculpatul a fost condamnat pentru o infracțiune similară.

Datorită modificărilor recente operate în Codul penal, conducerea mijlocului de transport în stare de ebrietate alcoolică cu depășirea limitei minime admise, care din cuvintele inculpatului s-a rezumat la consumul a 4 sticle de bere, s-a soldat cu aplicarea unei amenzi penale în mărime de 2250 unități convenționale, echivalentul a 112 500 lei.

Președintele CSM – Comisia de la Veneția nu a oferit „undă verde” pentru full vetting

Președintele Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), Sergiu Caraman, susține că avizul recent al Comisiei de la Veneția privind extinderea procesului de evaluare extraordinară a judecătorilor a fost interpretat eronat de unii actori publici. Potrivit acestuia, instituția europeană nu a aprobat automat introducerea unui mecanism de full vetting pentru toate instanțele din Republica Moldova.