Trei magistrați de la Judecătoria Chișinău, numiți la Curtea de Apel Centru prin decret prezidențial

Judecătoria Chișinău anunță că, prin Decretul Președintelui Republicii Moldova din 1 august 2025, trei magistrați au fost numiți în funcția de judecător la Curtea de Apel Centru. Este vorba despre Dimitriu Serghei, Gîrleanu Violeta și Badan-Melnic Eleonora.

publicat de Veronica Ciortan
miercuri, 6 august 2025, 12:00
Trei magistrați de la Judecătoria Chișinău, numiți la Curtea de Apel Centru prin decret prezidențial
”Colectivul instanței le-a transmis celor trei magistrați sincere felicitări pentru promovarea meritată, apreciind această avansare ca o recunoaștere a profesionalismului, dedicării și competenței demonstrate în activitatea desfășurată până în prezent. Totodată, Judecătoria Chișinău le-a exprimat recunoștință pentru contribuția adusă în cadrul instanței și le-a urat mult succes și realizări remarcabile în noile responsabilități ce le revin în calitate de judecători ai Curții de Apel Centru”, se menționează în comunicatul de presă al instanței, scrie Realitatea.MD.

CSP critică proiectul noii legi a salarizării: discrepanțe între procurori și judecători

Consiliul Superior al Procurorilor nu susține proiectul noii legi a salarizării în sectorul public, motivând că acesta nu ține cont de particularitățile sistemului procuraturii. Potrivit CSP, documentul, pe care l-a avizat negativ, prevede reducerea unor coeficienți de salarizare, diminuarea sporurilor și a premiilor anuale, precum și menținerea discrepanțelor salariale dintre procurori și judecători.