Doi tineri trimiși la închisoare pentru schema „ruda implicată în accident”

Doi tineri din orașul Bender au fost condamnați la câte 11 ani de închisoare pentru aplicarea schemei cu „ruda implicată în accident”. Potrivit Procuraturii Generale (PG), tinerii au acționat într-un grup criminal specializat în comiterea a șase episoade de escrocherie telefonică, cu prejudiciu de peste jumătate de milion de lei.

publicat de Vadim Ungureanu
joi, 9 octombrie 2025, 10:22
judecată

Acțiunile infracționale au fost săvârșite cu intenție, prin inducerea și menținerea în eroare a părților vătămate, obținând astfel beneficii materiale necuvenite. Prin sentința recentă a Judecătoriei Buiucani, inculpații, în vârstă de 23 și 22 de ani, au fost condamnați la câte 11 ani de închisoare, cu executarea pedepsei în penitenciar de tip semiînchis.

Potrivit învinuirii, în perioada lunii aprilie 2024, grupul infracțional, format din acești doi tineri și alte persoane care sunt în curs de identificare, a pus în aplicare o schemă prin care au contactat telefonic mai multe victime, comunicând în mod fals că rudele acestora ar fi fost implicate într-un accident rutier grav, soldat cu victime. Sub acest pretext, aceștia solicitau transmiterea urgentă a unor sume de bani pentru „acoperirea prejudiciilor”.

Ulterior, cei doi inculpați s-au prezentat personal la domiciliile victimelor, de unde au sustras bani, suma totală a prejudiciului material fiind estimată la peste 560 000 lei. Pe parcursul procesului, inculpații și-au negat vinovăția, declarând și în instanță că sunt nevinovați.

PromoLEX: Dosarul fostului director al SIS, Vasile Botnari, restituit procurorului pentru reluarea urmăririi penale

Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, a admis în parte, la 15 iunie 2026, demersul procurorului în dosarul fostului director al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Vasile Botnari. Instanța a dispus restituirea cauzei Procuraturii municipiului Chișinău pentru reluarea urmăririi penale. Dosarul ține de transferul extralegal, din septembrie 2018, a cinci profesori de la Liceul Orizont către Turcia. P

Judecătorul Ion Bulhac nu a promovat evaluarea externă repetată

Comisia de Evaluare a Judecătorilor a finalizat reevaluarea judecătorului Ion Bulhac de la Curtea de Apel Centru, încheind astfel toate procedurile de reevaluare care au vizat judecătorii acestei instanțe. În raportul de reevaluare, Comisia propune, pentru a doua oară, nepromovarea evaluării de către judecătorul Ion Bulhac, constatând neîntrunirea criteriului de integritate etică.