„E o chestie extrem de periculoasă”. Vadim Vieru despre vettingul avocaților propus de Maia Sandu
Declarațiile recente ale președintelui Maia Sandu privind un posibil vetting al avocaților au stârnit critici din partea breslei. Potrivit avocatului Vadim Vieru de la Promo-LEX, un vetting din exterior al avocaților ar putea genera abuzuri.
„Din cât cunosc, ultimele discuții care au avut loc între colegii avocați și cu doamna președintă, au fost discuții care au fost bazate pe soluții. Avocații nu neagă că nu există probleme în cadrul profesiei și avocații nu acoperă colegii care au probleme cu integritatea și așa mai departe. Din cât eu cunosc, după acea discuție, la nivel de Uniune a Avocaților, se lucrează la propuneri de eficientizare a proceselor interne în cadrul profesiei. Și în contextul discuției, colegii au rămas iarăși nedumeriți de declarațiile pe care le-a făcut doamna președintă legate de vetting și aceste declarații cumva au fost destul de generale. Da, există provocări, dar avocații au capacitatea ca să le rezolve”, a declarat avocatul.
Totodată, Vieru avertizează că un vetting din exterior ar putea genera abuzuri:
„În ce măsură o comisie externă poate să verifice integritatea etică și cum asta se raportează la avocați (...) Sunt anumite riscuri de interpretare și cum o să fie creat mecanismul. Prin urmare, e o chestie extrem de periculoasă. Cu regret, dacă luăm dosarele de rezonanță, avocații sunt asociați cu clienții”.
Amintim că recent Maia Sandu a declarat în cadrul unei emisiuni că avocații ar trebui să fie supuși aceluiași proces de verificare ca judecătorii și procurorii.
În iulie 2025, avocații au intrat în grevă generală după ce Parlamentul a adoptat, fără consultarea Uniunii Avocaților, modificări la Legea cu privire la avocatură. Proiectul oferea Ministerului Justiției dreptul de a desemna câte trei reprezentanți ai societății civile în comisia de licențiere a avocaților și cea pentru etică și disciplină. Avocații au criticat proiectul, susținând că afectează independența breslei. Ulterior, președinta Maia Sandu a retrimis documentul Parlamentului pentru reexaminare.a
PromoLEX: Dosarul fostului director al SIS, Vasile Botnari, restituit procurorului pentru reluarea urmăririi penale
Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, a admis în parte, la 15 iunie 2026, demersul procurorului în dosarul fostului director al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Vasile Botnari. Instanța a dispus restituirea cauzei Procuraturii municipiului Chișinău pentru reluarea urmăririi penale. Dosarul ține de transferul extralegal, din septembrie 2018, a cinci profesori de la Liceul Orizont către Turcia. P
Cei trei polițiști de la IP Botanica, reținuți de CNA, trimiși pentru 30 de zile la Penitenciarul Nr.13
Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana, a admis demersul procurorilor și a emis mandate de arest preventiv pentru 30 de zile pe numele celor trei angajați ai Inspectoratului de Poliție Botanica, reținuți recent de Centrul Național Anticorupție (CNA).
Judecătorul Ion Bulhac nu a promovat evaluarea externă repetată
Comisia de Evaluare a Judecătorilor a finalizat reevaluarea judecătorului Ion Bulhac de la Curtea de Apel Centru, încheind astfel toate procedurile de reevaluare care au vizat judecătorii acestei instanțe. În raportul de reevaluare, Comisia propune, pentru a doua oară, nepromovarea evaluării de către judecătorul Ion Bulhac, constatând neîntrunirea criteriului de integritate etică.