Acuzații grave ale Veronicăi Dragalin: Circa 40 de judecători ar fi fost șantajați de către factori politici
Circa 40 de judecători din Moldova ar fi fost șantajați de către factori de conducere, potrivit Veronicăi Dragalin. Fosta șefă a Procuraturii Anticorupție a declarat în cadrul emisiunii „Puterea a Patra” că ar fi avut neînțelegeri cu Sergiu Litvinenco, Iulian Rusu și Eugen Rurac imediat după ce a preluat funcția.
Dragalin susține că fostul ministru, ex-conducerea Centrului Național Anticorupție ar fi șantajat aproximativ 40 de judecători. Din spusele funcționarei care a demisionat recent, cei trei ar fi colectat informații despre magistrați, apoi le-ar fi folosit împotriva judecătorilor.
„Eu cu aceste trei persoane am vorbit direct, aparte și le-am spus că eu nu o să particip în ceea ce faceți voi, iar dacă știu că în continuare folosiți metodele pe care am aflat că le faceți, eu o să vă pornesc dosare penale”, a spus Dragalin, citată de Realitatea.MD.
Conform Veronicăi Drăgălin, cei trei foști oficiali ar fi fost avertizați că li se pot deschide dosare penale, pentru ca ar fi impus judecătorii „să acționeze într-un anumit mod”.
„Fazele de lună plină amplifică stările emoționale și psiho-emoționale negative”, a comentat pe rețelele de socializare Iulian Rusu. Sergiu Litvinenco și Eugeniu Rurac nu au răspuns la mesajele jurnaliștilor Realitatea, în care li s-au solicitat reacții.
A promis câștiguri de 300%: un bărbat din Bălți, condamnat pentru escrocherie
Un bărbat din Bălți a fost condamnat, într-un dosar trimis în judecată de PCCOCS în 2021, pentru înșelarea a 21 de persoane prin intermediul piramidei financiare „Mercury” din Ucraina.
Cum îți aperi drepturile când problema îi afectează pe mulți consumatori
În viața de zi cu zi, mulți consumatori se confruntă cu probleme similare: informații incomplete sau înșelătoare, clauze contractuale dezechilibrate, produse sau servicii care nu corespund așteptărilor, refuzul unor remedii, practici comerciale incorecte repetate care afectează un număr mare de persoane.
Arest la domiciliu pentru șoferul care a provocat accidentul mortal de la Sîngerei. Acesta își recunoaște vina
Șoferul care a provocat accidentul rutier soldat cu moartea a doi polițiști de patrulare pe traseul R6, în apropierea satului Grigorăuca, raionul Sîngerei, își recunoaște vina. Astăzi, Judecătoria Sîngerei a decis că bănuitul va sta 30 de zile în arest la domiciliu, deși procurorul de caz a cerut arest preventiv. Decizia va fi contestată.