Peste 40 de copaci au fost tăiați ilegal în comuna Izvoare. Făptașii, identificați și amendați

Două persoane au fost amendate de inspectorii de mediu, după ce au tăiat ilegal peste 40 de arbori de diferite specii în comuna Izvoare, raionul Sîngerei.

publicat de Veronica Ciortan
marți, 3 iunie 2025, 20:19
Peste 40 de copaci au fost tăiați ilegal în comuna Izvoare. Făptașii, identificați și amendați
„Inspectorii de mediu din raionul Sângerei au depistat recent un caz grav de încălcare a legislației de mediu, în fondul forestier administrat de Primăria comunei Izvoare. În urma controalelor efectuate, autoritățile au constatat tăierea ilegală a 42 de arbori de diferite specii.Doi indivizi au fost identificați ca fiind responsabili pentru această faptă și au fost sancționați contravențional cu câte 4.000 de lei fiecare”, se arată în comunicatul emis de Inspectoratul pentru Protecția Mediului (IPM), scrie Realitatea.MD.

Masa lemnoasă obținută ilegal, în cantitate de aproximativ 1,5 metri cubi, a fost ridicată și transmisă în gestiunea primăriei localității.

Inspectoratul pentru Protecția Mediului reamintește populației că tăierile neautorizate de arbori constituie o infracțiune gravă, ce afectează echilibrul ecologic și atrage sancțiuni corespunzătoare. Tăierile ilegale nu doar că afectează biodiversitatea și contribuie la degradarea mediului, ci reprezintă și o lipsă de respect față de patrimoniul natural.

Cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, reținut de SIS la intrare în R. Moldova

Serviciul de Informații și Securitate, sub conducerea procurorilor PCCOCS, a reținut un cetățean al Federației Ruse, ofițer FSB, la intrare în Republica Moldova. Acesta ar fi colectat informație cu privire la regiunea din stânga Nistrului, mai exact zona de securitate. Prin urmare, la solicitarea Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS) învinuitul a fost plasat în arest preventiv pentru 30 de zile.