Conducerea CSP și PCCOCS despre valul de demisii în rândul procurorilor
Val de demisii în rândul procurorilor PCCOCS, odată cu începerea evaluării externe. Potrivit președintelui Consiliului Superior al Procurorilor (CSP), Dumitru Obadă, 15 procurori au depus cereri de demisie. Șeful PCCOCS, Victor Furtună, a precizat pentru Moldova 1 că dintre aceștia, 12 activează în prezent în cadrul procuraturii specializate. În urma plecărilor, instituția rămâne cu doar 40 de acuzatori.
Președintele CSP, Dumitru Obadă, a declarat că instituția a transmis Comisiei de vetting lista cu 76 de procurori care dețin sau au deținut funcții în cadrul PCCOCS și care urmează să fie supuși evaluării. Potrivit acestuia, evaluarea vizează nu doar procurorii aflați în funcție, ci și pe cei care au fost anterior delegați în procuratura specializată. Obadă a avertizat că valul recent de demisii ar putea afecta funcționarea instituției și ar crea riscuri de disfuncționalitate în activitatea PCCOCS, transmite RadioMoldova.MD.
„Este un risc pe care îl conștientizăm. Avem 15 cereri de demisie. Acești procurori au dosare în procedură. De asta este important să acoperim această penurie de cadre, inclusiv prin instituția delegării. Atât conducerea Procuraturii Generale, a procuraturilor specializate și CSP va asigura continuitatea proceselor penale”, a declarat președintele CSP, Dumitru Obadă.
Evaluarea externă a procurorilor a început pe 8 mai și vizează angajații Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale, precum și procurorii cu funcții de conducere din cadrul Procuraturii Generale.
Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, ar putea pierde și cetățenia română
Alexandru Bălan, fost adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, ar putea pierde și cetățenia română, în contextul acuzațiilor de trădare de patrie formulate în România.
Guvernul aprobă noi reguli pentru localizarea persoanelor care se sustrag de la executarea pedepselor penale
Guvernul a aprobat astăzi un set de modificări legislative care vizează prevenirea și combaterea cazurilor în care persoanele condamnate se sustrag de la executarea pedepselor, inclusiv prin părăsirea teritoriului țării.
Primarul din Căușeni, vizat într-un dosar de corupție, a fost plasat sub control judiciar
Primarul orașului Căușeni, Alexandru Donțu, cercetat într-un dosar de corupție, a fost eliberat din arest la domiciliu și plasat sub control judiciar pentru 60 de zile. Informația a fost confirmată pentru IPN de responsabila pentru comunicare a Procuraturii Generale, Violina Moraru.