(FOTO) O nouă promoție de agenți de penitenciare: 37 de absolvenți au primit certificatele de absolvire
O nouă promoție de agenți de penitenciare au primit certificatele de absolvire a cursului de formare inițială, în cadrul unei ceremonii organizate la Centrul de Instruire al Administrației Naționale a Penitenciarelor. Evenimentul a avut o dublă semnificație, întrucât instituția marchează 30 de ani de la înființare.
Ministra Justiției, Veronica Mihailov-Moraru, a evidențiat rolul esențial al Centrului în dezvoltarea culturii instituționale și consolidarea rețelei de angajați pregătiți pentru a răspunde provocărilor sistemului de executare a pedepselor privative de libertate.
„Prin activitatea dumneavoastră contribuiți la consolidarea unui sistem penitenciar mai eficient, mai sigur și mai uman. Apreciez că în ultimul timp s-au diversificat instrumentele de formare profesională (simulări practice, moduluri on-line etc). În contextul parcursului european al Republicii Moldova și al angajamentelor asumate în fața Comisiei Europene, formarea profesională de calitate este esențială. Programele de instruire trebuie aliniate la standardele europene și centrate pe respectarea drepturilor omului”, a declarat ministra.
Certificatele de absolvire au fost înmânate celor 37 de absolvenți ai promoției din acest an, care au parcurs, timp de trei luni, cursul de formare inițială. Aceștia urmează să activeze în penitenciarele din toată țara.
Cu ocazia aniversării a trei decenii de activitate, actualii angajați dar și unii din foștii angajați și conducători ai Centrului de Instruire au primit distincții, diplome de onoare și de gratitudine. Acestea au fost înmânate de secretarul de stat Sorin Popescu.
Centrul de Instruire al Administrației Naționale a Penitenciarelor, fondat la 9 august 1995, are misiunea de a pregăti și perfecționa continuu personalul sistemului penitenciar. În cei 30 de ani de activitate, instituția a instruit peste patru mii de specialiști.
Primarul din Căușeni, vizat într-un dosar de corupție, a fost plasat sub control judiciar
Primarul orașului Căușeni, Alexandru Donțu, cercetat într-un dosar de corupție, a fost eliberat din arest la domiciliu și plasat sub control judiciar pentru 60 de zile. Informația a fost confirmată pentru IPN de responsabila pentru comunicare a Procuraturii Generale, Violina Moraru.
INJ demarează concursul de admitere pentru formarea inițială 2026-2028
Institutul Național al Justiției (INJ) demarează concursul de admitere pentru formarea inițială în perioada octombrie 2026 aprilie 2028.
CSP critică proiectul noii legi a salarizării: discrepanțe între procurori și judecători
Consiliul Superior al Procurorilor nu susține proiectul noii legi a salarizării în sectorul public, motivând că acesta nu ține cont de particularitățile sistemului procuraturii. Potrivit CSP, documentul, pe care l-a avizat negativ, prevede reducerea unor coeficienți de salarizare, diminuarea sporurilor și a premiilor anuale, precum și menținerea discrepanțelor salariale dintre procurori și judecători.