CSM a dispus reevaluarea judecătorului Igor Chiroșca

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a decis respingerea raportului privind promovarea evaluării externe în cazul judecătorului Igor Chiroșca de la Curtea de Apel Centru și a dispus reevaluarea acestuia de către Comisia Vetting.

publicat de Vadim Ungureanu
marți, 6 mai 2025, 15:23
https://www.bizlaw.md/public/csm-a-dispus-reevaluarea-judecatorului-igor-chirosca

CSM susține că decizia a fost luată în contextul constatării unor neconcordanțe în aplicarea criteriilor de evaluare comparativ cu alte cazuri similare, în care Comisia a decis nepromovarea judecătorilor evaluați. Totodată, CSM a solicitat reexaminarea aspectelor legate de regimul de incompatibilități care vizează activitatea magistratului, scrie Bizlaw.md.

Igor Chiroșca și-a început cariera de judecător în anul 2012 și a activat inițial la Judecătoria Strășeni. În anul 2020 a fost numit în funcția de magistrat la Curtea de Apel Chișinău.