UPDATE // (FOTO) Bombă ascunsă într-o mașinuță cu telecomandă din Ucraina, ce urma să ajungă la bordul unui avion pe Aeroportul Internațional Chișinău, depistată de polițiștii de frontieră de Crăciun
UPDATE // IGPF confirmă printr-un comunicat informația cu privire la obiectul explozbil despre care a scris PulsMedia.MD cu referire la surse și declară că:
„La data de 07.01.2025, angajații Poliției de Frontieră de comun funcționarii vamali, ca urmare a controlului special, în timpul procesării trimiterilor poștale în Aeroportul Internațional Chișinău au depistat un obiect asemănător unei jucării în formă de mașină care a fost percepută ca având componente ale unui obiect exploziv.
Urmare acesteia, conform procedurilor, obiectul a fost stopat în dispozitivul de scanare cu X. Astfel, fost solicitată intervenția angajaților Centrului tehnico-criminalistic și expertize judiciare a IGP, care au identificat și dezamorsat obiectul suspect.
Datorită profesionalismului și intervenției rapide, situația a fost gestionată în deplină siguranță, fără a pune în pericol activitatea aeroportului, a călătorilor sau a personalul aeroportuar. În acest moment, sunt în desfășurare toate măsurile necesare pentru clarificarea circumstanțelor incidentului.Poliția de Frontieră informează că toți pasagerii se află în siguranță, iar activitatea Aeroportului Internațional Chișinău se desfășoară în condiții normale”.
Știrea Inițială
O bombă confecționată artizanal și camuflată într-o mașină cu telecomandă a fost depistată în această seară de polițiștii de frontieră într-un colet care urma să ajungă la Tibilisi, Goergia, susțin sursele PulsMedia din cadrul AI
Potrivit surselor noastre, „mașinuța surpriză” a fost depistată de către angajații IGPF în timpul verificării bagajelor, într-un colet expediat prin poștă din Ucraina, în jurul orei 18:12, și care urma să fie îmbarcată la bordul unei aeronave ce urma să aterizeze la Tibilisi.
Polițiștii de Frontieră au solicitat imediat intervenția geniștilor de la BOMBTEH, care ai ridicat obiectul ce prezenta pericol real de explozie și l-au dezamorsat.
Cazul a fost înregistrat și este documentat pentru a se stabili toate circumstanțele, inclusibv cine este destinatarul și expeditorul mașinuței expolozive.
(VIDEO) Doi tineri s-au bușit cu motocicleta într-o mașină a poliției, la Sîngerei. Sunt victime
Doi tineri au ajuns la spital, după ce motocicleta cu care se deplasau s-a izbit într-o autospecială a MAI. Cazul a avut loc noaptea trecută, în jurul orei 23:00, pe o stradă din localitatea Mărinești din raionul Sîngerei, susțin sursele PulsMedia.MD.
Tânăr de 23 de ani din raionul Florești, prins cu zeci de pachețele de hașiș
Un tânăr de 23 de ani din satul Gura Căinarului, raionul Florești, a fost depistat de polițiști având asupra sa zeci de pachețele ce conțineau o substanță suspectată a fi hașiș.
Motociclist rănit în urma unui accident pe o stradă din Chișinău
Un motociclist a ajuns la spital, după ce a fost implicat într-un accident rutier. Cazul a avut loc în această după-amiază, în jurul orei 18:20, pe strada Uzinelor din capitală.