CSM a dispus reevaluarea judecătoarei Angela Bostan

Judecătoarea Curții de Apel Centru, Angela Bostan, va fi reevaluată de Comisia Vetting, după ce joi, 22 mai curent Consiliul Superior al Magistraturii (CSM), a decis respingerea raportului privind promovarea evaluării externe.

publicat de Vadim Ungureanu
joi, 22 mai 2025, 12:02
AB

„Decizia a fost luată în contextul constatării necesității expunerii Comisiei suplimentar în raport cu probele prezentate și analizate în o decizie irevocabilă.

Prin această decizie, Consiliul își reafirmă angajamentul pentru o evaluare riguroasă, unitară și echitabilă a judecătorilor, în spiritul principiilor transparenței și integrității care guvernează procesul de vetting”, se arată în comunicatul emis de CSM, scrie Realitatea.MD.

Amintim că la începutul lunii aprilie curent, judecătoarea Curții de Apel Centru, Angela Bostan, a promovat evaluarea externă.