Scandalul cu sediul PA tot la Academia de Științe ajunge: ANI „alungă” la academicieni o instituție din Educație

Agenția Națională de Asigurare a Calității în Educatie și Cercetare (ANACEC) se mută la Academia de Științe (AȘM), a confirmat ministrul Dan Perciun în cadrul emisiunii Rezoomat de la RLIVE TV. Conform lui, Autoritatea Națională de Integritate va ocupa clădirea de pe șoseaua Hîncești a instituției, după ce Procuratura Anticorupție (PA) preia edificiul de pe str. M. G. Bănulescu Bodoni, care a fost anterior al Procuraturii Generale.

publicat de Vadim Ungureanu
vineri, 19 iulie 2024, 08:39
PA

„Este în proces de schimbare a sediului. Urmează să facem investiții în Academia de Științe, ca să împrospătăm spațiul. Ceea ce se oferă sunt spații bune. Necesită un pic de renovare și investiții. O să vedem într-un final cu ce o să se soldeze această schimbare.Și ANI are anumite solicitări, care nu pot fi acoperite de condițiile actuale pe care le are ANACEC. Este un subiect în derulare. Am rezervat anumite resurse pentru a îmbunătăți condițiile de la Academia de Științe, pentru că mai multe instituții de stat caută sedii mai bune și oricum merită investiții în Academia de Științe și condițiile de acolo”, a declarat Perciun, citat de Realitatea.MD.


Amintim că, anterior, printre clădirile examinate drept un potențial nou sediu al PA se numărau un edificiu universității pedagogice, dar și o aripă a Academiei de Științe. Comunitatea academică, însă, s-a opus vehement și nu a vrut să lucreze alături de procurori.