Judecătorii care au eliberat interlopii condamnați la detenție pe viață - vor fi sancționați disciplinar
Președintele Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), Sergiu Caraman, a declarat că judecătorii care au aplicat în mod abuziv sau neglijent Legea amnistiei vor fi trași la răspundere disciplinară. Declarațiile au fost făcute în cadrul emisiunii Rezoomat, difuzată la Rlive TV.
Sergiu Caraman a precizat că Inspecția Judiciară va verifica toate cazurile în care judecătorii au dispus eliberări din detenție în baza Legii amnistiei și va analiza modul în care a fost interpretată și aplicată această lege.
„Dacă un judecător a dat asemenea hotărâri și este dovedit faptul că el a dat această hotărâre având un interes, el va fi sancționat. CSM a spus în sarcina Inspecției Judiciare să verifice toate cazurile în care judecătorii au aplicat legea amnistiei și cum a fost aplicată legea respectivă”, a declarat președintele CSM, citat de Realitatea.MD.
El a subliniat că, dacă în urma acestor verificări se va constata că normele legale au fost aplicate abuziv sau cu neglijență, CSM va interveni cu sancțiuni.
„Dacă în rezultatul acestei examinări se va stabili că un judecător a aplicat abuziv normele legale sau un judecător le-a aplicat neglijent și este clar pentru oricine că acolo este o problemă, atunci CSM va examina sub aspectul unei abateri disciplinare acest caz”, a mai precizat Sergiu Caraman.
În Republica Moldova s-a iscat un adevărat scandal după ce un grup de deținuți periculoși au fost eliberați înainte de termen, preliminar grație Legii amnistiei. Deputații din PAS au pasat pe Olesea Stamate responsabilitatea pentru amendamentele incluse în Legea amnistiei și i-au cerut să depună mandatul de parlamentar. În replică, aceasta a refuzat să își depună mandatul, dar a părăsit fracțiunea PAS.
Opoziția a criticat decizia și a menționat că autori au fost mai mulți parlamentari, iar inițiativa a fost votată de întreaga fracțiune PAS, nu doar de Stamate. La scurt timp, Guvernul a anunțat o anchetă, iar directorul Administrației Penitenciarelor, Anatolie Falcă, a demisionat.
Pe 8 mai curent, deputata Stamate a anunțat că a reușit să adune, pe parcursul a trei săptămâni, semnăturile necesare pentru înregistrarea proiectului care prevede crearea Comisiei. Urmează colegii din Parlament să decidă dacă susțin sau nu crearea Comisiei, a mai adăugat aceasta.
Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, ar putea pierde și cetățenia română
Alexandru Bălan, fost adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, ar putea pierde și cetățenia română, în contextul acuzațiilor de trădare de patrie formulate în România.
Guvernul aprobă noi reguli pentru localizarea persoanelor care se sustrag de la executarea pedepselor penale
Guvernul a aprobat astăzi un set de modificări legislative care vizează prevenirea și combaterea cazurilor în care persoanele condamnate se sustrag de la executarea pedepselor, inclusiv prin părăsirea teritoriului țării.
Primarul din Căușeni, vizat într-un dosar de corupție, a fost plasat sub control judiciar
Primarul orașului Căușeni, Alexandru Donțu, cercetat într-un dosar de corupție, a fost eliberat din arest la domiciliu și plasat sub control judiciar pentru 60 de zile. Informația a fost confirmată pentru IPN de responsabila pentru comunicare a Procuraturii Generale, Violina Moraru.