(VIDEO) Scandalul judecătorilor băuți, la Soroca. Tocaiuc - nici usturoi nu a mâncat și nici gura nu-i pute, CSM - o face pe niznaiul

Magistratul Ghenadie Tocaiuc de la Judecătoria Soroca, implicat în scandalul de acum două săptămâni, împreună cu alți doi judecători, Dinu Brașoveanu și Ghenadie Purici, după ce fiind în stare de ebrietate s-au dat în spectacol la o stație PECO din Soroca, neagă că ar fi fost la volan, deși imaginile publicate în exclusivitate de PulsMedia.MD demonstrează contrariul, iar Consiliul Superior al Magistraturii susține că nu a fost informat oficial despre incident.

publicat de Vadim Ungureanu
duminică, 26 octombrie 2025, 08:47
PulsMedia.MD

PulsMedia.MD a relatat ieri în exclusivitate, cu referire la surse, despre incidentul cu implicarea celor trei judecători, care a avut loc în noaptea de 09 octombrie curent, la stația PECO „Vento” din municipiul Soroca, unde cei trei fiind băuți l-ar fi lovit și îmbrâncit pe un angajat, dar și ar fi distrus bunurile de pe teritoriul stației PECO. La fața locului a fost nevoie de intervenția poliției pentru a calma spiritele. Când a văzut poliția, judecătorul Ghenadie Tocaiuc ar fi urcat într-un automobil de marca Volkswagen și a încercat să dea bir cu fugiții de la fața locului, însă din cauza că era mort de beat, acesta a pierdut controlul volanului și s-a izbit în bordură.

(VIDEO) „O să vină poliția și o să b#l##s#ă o p###”. Noi imagini cu scandalul provocat de cei trei judecători beți la o stație PECO din Soroca

Deși este un subiect de interes major pentru societate, în contextul reformei în justiție, majoritatea instituțiilor de presă de la Chișinău nu s-au grăbit să informeze publicul despre acest caz și au evitat să relateze despre acest caz. În același timp, un canal de televiziune al Societăţii Române de Televiziune pentru Republica Moldova, care a preluat informațiile de la PulsMedia.MD fără a cita sursa, a solicitat reacția lui Ghenadie Tocaiuc, care nu a fost foarte coerent în declarații, dar și a negat faptul că s-ar fi aflat la volan.

„Nu eu am fost la volan. Accident rutier nu a fost, era timp de ploaie, a derapat de pe partea carosabilă a drumului și a trecut peste bordură. Nu vreau să divulg persoana care era la volan. Păi dacă m-ați văzut la volan dar nu eu am condus mijlocul de transport. Eu nu am agresat pe nimeni”, a declarat Tocaiuc.

EXCLUSIV (VIDEO) Trei judecători beți au bătut un operator la o stație PECO din Soroca. Unul dintre ei a urcat mort de beat la volan și a provocat un accident

Aceeași sursă citează și un comunicat al Consiliului Superior al Magistraturii cu referire la acest scandal major din justiție, prin care se menționează că:

„Consiliul nu a fost informat oficial despre incident, însă va solicita organelor competente informațiile necesare pentru a clarifica circumstanțele cazului şi va examina măsurile legale și disciplinare care se impun. Dacă informațiile se confirmă, este evident că astfel de fapte sunt incompatibile cu statutul de judecător. În acest context, o reacție de responsabilitate personală din partea celor vizați ar fi firească și necesară."

Asta deși sursele noastre din cadrul CSM susțin că în adresa Consiliului a fost depusă o plângere în privința celor trei magistrați buclucași cu privire la scandalului din noaptea de 9 octombrie curent.

Totodată, pare ciudat faptul că pe site-ul oficial al CSM, dar și pe pagina de Facebook a CSM-ului condus de Sergiu Caraman, nu există niciun comunicat cu referire la acest subiect, ultima postrare fiind un „mesaj de felicitare pentru judecători cu prilejul Zilei Europene a Justiției Civile”

(VIDEO) Scandalul judecătorilor băuți, la Soroca. Tocaiuc - nici usturoi nu a mâncat și nici gura nu-i pute, CSM - o face pe niznaiul

(VIDEO) Scandalul judecătorilor băuți, la Soroca. Tocaiuc - nici usturoi nu a mâncat și nici gura nu-i pute, CSM - o face pe niznaiul

Procurorul general interimar, Alexandru Machidon, a declarat că suspiciunile privind cei trei magistrați sunt investigate într-un proces penal. Dacă se va constata că ar putea fi vorba de infracțiune, el va cere Consiliului Superior al Magistraturii acordul pentru începerea urmăririi penale.

(VIDEO) „O să vină poliția și o să b#l##s#ă o p###”. Noi imagini cu scandalul provocat de cei trei judecători beți la o stație PECO din Soroca

Amintim că PulsMedia.MD că magistratul Ghenadie Tocaiuc a refuzat să fie testat cu aparatul Drager, dar și ar fi încercat să-i intimideze pe oamenii legii prezentându-le legitimația de judecător. Acest ar fi cerut să fie dus la spital pentru a-i fi prelevate probe de sânge, iar mașina acestuia a fost transportată la parcarea specială.

Sursele PulsMedia.MD din cadrul Procuraturii Soroca susțin că în urma rezultatelor de laborator s-a stabilit că acesta avea o concetrație de alcool de 2,87 g/l în sânge.

PulsMedia.MD amintește că Ghenadie Tocaiuc este magistratul Judecătoriei Soroca, care în decembrie 2022 a dispus eliberarea înainte de termen a controversatului om de afaceri Adrian Nichifor.

Acesta a scăpat de urmărirea penală în acest caz, după ce acum doi ani, Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) a respins, cu 3 voturi pro și 5 împotrivă, sesizarea procurorului general interimar Ion Munteanu privind eliberarea acordului pentru pornirea urmăririi penale, percheziție și tragerea la răspundere penală a judecătorului.

Tocaiuc l-a eliberat din detenție pe Adrian Nichifor, devenit Lupei după ce s-a recăsătorit în spatele gratiilor. Adrian Nichifor a fost reținut câteva ore mai târziu, fiind bănuit de corupere activă.

Decizia magistratului de la Soroca de a-l elibera pe Adrian Nichifor a venit după ce autoritatea criminală a ispășit mai puțin de jumătate din pedeapsa stabilită în urmă cu 7 ani.

PromoLEX: Dosarul fostului director al SIS, Vasile Botnari, restituit procurorului pentru reluarea urmăririi penale

Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, a admis în parte, la 15 iunie 2026, demersul procurorului în dosarul fostului director al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Vasile Botnari. Instanța a dispus restituirea cauzei Procuraturii municipiului Chișinău pentru reluarea urmăririi penale. Dosarul ține de transferul extralegal, din septembrie 2018, a cinci profesori de la Liceul Orizont către Turcia. P

Judecătorul Ion Bulhac nu a promovat evaluarea externă repetată

Comisia de Evaluare a Judecătorilor a finalizat reevaluarea judecătorului Ion Bulhac de la Curtea de Apel Centru, încheind astfel toate procedurile de reevaluare care au vizat judecătorii acestei instanțe. În raportul de reevaluare, Comisia propune, pentru a doua oară, nepromovarea evaluării de către judecătorul Ion Bulhac, constatând neîntrunirea criteriului de integritate etică.