Procurorul Igor Buliga, sancționat disciplinar pentru hărțuire sexuală a unei stagiare

Un procuror din cadrul Procuraturii municipiului Chișinău a fost sancționat disciplinar de Colegiul de Disciplină și Etică al Procuraturii Generale, după ce ar fi manifestat un comportament considerat drept hărțuire sexuală față de o studentă stagiară.

publicat de Vadim Ungureanu
marți, 17 iunie 2025, 08:55
IB

Potrivit concluziilor Colegiului, procurorul Igor Buliga a avut o atitudine „nedemnă și neonorabilă”, manifestată prin comportamente verbale și fizice inadecvate, care au creat victimei o stare de insecuritate și stres. Conduita acestuia a fost considerată incompatibilă cu standardele etice ale funcției, aducând o gravă atingere imaginii Procuraturii și onoarei profesionale, scrie Zdg.

Cazul a fost adus în atenția autorităților de Andrei Cebotari, membru al Consiliului Superior al Procurorilor (CSP), care a depus sesizarea ce a declanșat examinarea disciplinară. El a adăugat că studenții care își desfășoară practica în instituțiile de drept trebuie să beneficieze de un mediu sigur și respectuos, în care integritatea profesională să fie o prioritate, nu o excepție.

Potrivit informațiilor apărute anterior în presă, cazul ar fi avut loc în toamna anului 2024, când procurorul i-ar fi adresat studentei remarci cu caracter indecent.