(VIDEO) Primele declarații ale șefului Biroului Vamal Centru, după ce a fost prins cu mită de zeci de mii de dolari. „Sunt banii mei din casă”
Iurie Gorea, șeful Biroului Vamal Centru, a fost adus la Judecătoria Bălți. Acesta figurează într-un dosar de corupție de 40.000 de dolari. La ieșirea din sala de judecată, acesta a declarat că banii găsiți de ofițerii Centrului Național Anticorupție sunt, de fapt, ai lui și că nu poartă nicio vină. Instanța a decis că va sta 30 de zile în arest preventiv, scrie NordInfo.MD.
-Domnule Gorea, pentru ce erau predestinați banii pe care i-au găsit ofițerii CNA la dumneavoastră în mașină?
-Sunt banii mei personali, banii mei din casă.
-Vă recunoașteți vina?
-Nu, pentru ce?
-Ce vi se incriminează?
-Întrebați instanța!
Amintim că, șeful Biroului Vamal Centru, Iurie Gorea, și un broker vamal, au fost reținuți recent de ofițerii Centrului Național Anticorupție (CNA), au fost prezentați astăzi în fața judecătorilor de la Judecătoria Bălți. Cei doi sunt vizați într-o cauză penală de corupere pasivă, comisă în circumstanțe agravante.
Primul în fața instanței a fost adus brokerul vamal. Acesta a refuzat să ofere declarații.
Potrivit CNA, suspecții ar fi acționat împreună cu alte persoane, a căror identitate nu poate fi dezvăluită deocamdată, și ar fi pretins și primit, în mai multe tranșe, suma totală de peste 40.000 de dolari. Banii ar fi fost oferiți pentru a facilita trecerea mărfurilor peste frontiera vamală a Republicii Moldova, în special a celor destinate regiunii transnistrene.
Totodată, funcționarii implicați ar fi asigurat ignorarea deliberată a mai multor încălcări ale legislației vamale, în schimbul mitei primite.
Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, ar putea pierde și cetățenia română
Alexandru Bălan, fost adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, ar putea pierde și cetățenia română, în contextul acuzațiilor de trădare de patrie formulate în România.
Guvernul aprobă noi reguli pentru localizarea persoanelor care se sustrag de la executarea pedepselor penale
Guvernul a aprobat astăzi un set de modificări legislative care vizează prevenirea și combaterea cazurilor în care persoanele condamnate se sustrag de la executarea pedepselor, inclusiv prin părăsirea teritoriului țării.
Primarul din Căușeni, vizat într-un dosar de corupție, a fost plasat sub control judiciar
Primarul orașului Căușeni, Alexandru Donțu, cercetat într-un dosar de corupție, a fost eliberat din arest la domiciliu și plasat sub control judiciar pentru 60 de zile. Informația a fost confirmată pentru IPN de responsabila pentru comunicare a Procuraturii Generale, Violina Moraru.