14 din 24 de președinți și vicepreședinți de instanțe continuă procesul de evaluare externă
A expirat termenul de depunere a documentelor inițiale în cadrul evaluării externe pentru președinții și vicepreședinții de instanțe judecătorești și pentru interimarii acestor funcții cu un mandat de cel puțin un an în ultimii cinci ani.
Comisia de Evaluare a Judecătorilor informează că, din cei 24 de conducători de instanțe notificați, 14 au transmis, în termenul prevăzut de lege, Declarația pentru ultimii 5 ani și Chestionarul de Etică, completarea acestor documente fiind obligatorie pentru continuarea procesului de verificare.
La data de 2 mai 2025, Comisia a notificat această categorie de judecători cu privire la începerea evaluării integrității financiare și etice, în conformitate cu Legea 252/2023. Termenul legal pentru depunerea documentelor a fost de 20 de zile. După procesarea corespondenței, s-a stabilit că 14 judecători au respectat cerințele procedurale prin depunerea documentelor solicitate și vor fi evaluați în continuare. Comisia urmează să inițieze etapa de colectare a datelor, ce presupune accesarea sistemelor informaționale relevante, solicitarea de informații de la instituții publice și entități private și analizarea eventualelor sesizări, cu condiția ca acestea să fie specifice, pertinente și bine fundamentate.
Judecătorii care au deținut funcții de conducere vor fi evaluați de Comisie în două complete formate din trei membri, așa cum stabilește Legea 252/2023. Totodată, în procesul de evaluare, Comisia de Evaluare a Judecătorilor poate utiliza informațiile transmise de Comisia creată în baza Legii 26/2022, referitoare la selecția candidaților la funcția de membru în organele de autoadministrare ale judecătorilor și procurorilor.
Cetățenii pot trimite online informații relevante despre judecătorii în proces de evaluare, accesând vettingmd.eu/ro/sesizeaza. Toate sesizările sunt analizate confidențial. Mai multe detalii despre procesul de evaluare externă a judecătorilor sunt disponibile pe site-ul oficial al Comisiei: www.vettingmd.eu.
Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, ar putea pierde și cetățenia română
Alexandru Bălan, fost adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, ar putea pierde și cetățenia română, în contextul acuzațiilor de trădare de patrie formulate în România.
Guvernul aprobă noi reguli pentru localizarea persoanelor care se sustrag de la executarea pedepselor penale
Guvernul a aprobat astăzi un set de modificări legislative care vizează prevenirea și combaterea cazurilor în care persoanele condamnate se sustrag de la executarea pedepselor, inclusiv prin părăsirea teritoriului țării.
Primarul din Căușeni, vizat într-un dosar de corupție, a fost plasat sub control judiciar
Primarul orașului Căușeni, Alexandru Donțu, cercetat într-un dosar de corupție, a fost eliberat din arest la domiciliu și plasat sub control judiciar pentru 60 de zile. Informația a fost confirmată pentru IPN de responsabila pentru comunicare a Procuraturii Generale, Violina Moraru.