Șoferul troleibuzului care a lovit mortal o femeie în Chișinău a fost eliberat

Șoferul troleibuzului care a accident mortal o femeie sâmbătă, 31 mai, pe bulevardul Decebal din Chișinău, a fost eliberat din arest. Potrivit avocatului bărbatului, Andrei Domenco, acesta este obligat să nu părăsească Republica Moldova.

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 2 iunie 2025, 16:46
troleibuz

„Ordonanța procurorului pe cazul în legătură cu tragedia de pe strada Decebal a fost dispusă eliberarea imediată a șoferului, cu aplicarea măsurii preventive ”obligarea de a nu părăsi țara”.În acest context mulțumim tuturor pentru implicarea și susținerea masivă în numele șoferului. În continuarea are loc desfășurarea urmăririi penale și stabilirea tuturor circumstanțelor pentru aflarea adevărului”, a declarat Andrei Domenco, citat de Realitatea.MD.

Amintim că o femeie de 63 de ani a murit pe loc, sâmbătă, 31 mai, după ce a fost lovită de un troleibuz în timp ce traversa strada neregulamentar. La volanul unității de transport se afla, potrivit Poliției, un tânăr de 23 de ani, care la scurt timp a fost reținut pentru 72 de ore.

Primarul Capitalei, Ion Ceban, a declarat astăzi ca tânărul șofer să fie ajutat cu avocat și cu toate cele necesare.