Ședință la Ministerul Justiției după greva anunțată de Uniunea Avocaților

Ministerul Justiției a inițiat discuții cu reprezentanții avocaturii și cu autorități, după ce avocații moldoveni au intrat în grevă generală. Potrivit unui comunicat de presă, luni, 14 iulie, la sediul ministerului va avea loc o ședință.

publicat de Vadim Ungureanu
luni, 14 iulie 2025, 09:44
avocați

„În contextul discuțiilor privind amendamentele operate de Parlament la Legea avocaturii, precum și al acțiunilor anunțate de Uniunea Avocaților, Ministerul Justiției informează că a inițiat discuții cu reprezentanții avocaturii și cu autorități.

Pentru ziua de luni, ministerul va organiza o ședință comună cu scopul de a facilita dialogul între avocați, autorități, reprezentanți ai Parlamentului și alte părți vizate, pentru a analiza cele mai bune modalități de apărare a drepturilor cetățenilor Republicii Moldova”, comunică MJ.

Amintim că, Uniunea Avocaților din Republica Moldova convoacă Congresul extraordinar al avocaților pentru data de 25 iulie, iar până atunci, începând cu 15 iulie, declară grevă generală a avocaților. Potrivit unui comunicat emis de organizație, protestul este o acțiune strict profesională și nu urmărește un scop politic. Acțiunea reflectă, afirmă Uniunea, „îngrijorările profunde ale corpului profesional față de amenințările la adresa exercitării libere și