„Finita la comedia”. Evaluarea externă a Curții de Apel Centru a luat sfârșit
Comisia de Evaluare a Judecătorilor a transmis ultimul raport privind evaluarea externă a unui judecător de la Curtea de Apel Centru. Raportul se referă la judecătorul Ion Bulhac, care, potrivit concluziilor Comisiei, nu a promovat evaluarea integrității.
Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) urmează să analizeze rezultatele evaluării și să decidă asupra acceptării sau respingerii raportului. Raportul de evaluare va deveni public după expirarea perioadei de contestare sau, după caz, în urma pronunțării unei hotărâri definitive de către Curtea Supremă de Justiție.
Comisia de Evaluare a Judecătorilor a inițiat procesul de evaluare externă a Curții de Apel Centru (redenumită din Curtea de Apel Chișinău începând cu decembrie 2024), în aprilie 2024. După demararea procedurii, din cei 40 de judecători în funcție, 21 au demisionat, unul a promovat pre-vetting-ul, iar 18 au rămas în procesul de evaluare externă.
După emiterea ultimului raport de către Comisie, rata de promovare în cadrul evaluării externe a judecătorilor Curții de Apel Centru este de 50%, după cum urmează:
• 9 judecători au primit propuneri de promovare;
• 9 judecători au primit propuneri de nepromovare.
O parte dintre aceste cazuri au fost deja examinate de CSM, care a menținut propunerile Comisiei în privința a 4 judecători. În 4 cazuri, CSM a dispus reevaluarea, iar restul dosarelor se află în continuare în proces de examinare la nivelul CSM.
Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, ar putea pierde și cetățenia română
Alexandru Bălan, fost adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, ar putea pierde și cetățenia română, în contextul acuzațiilor de trădare de patrie formulate în România.
Guvernul aprobă noi reguli pentru localizarea persoanelor care se sustrag de la executarea pedepselor penale
Guvernul a aprobat astăzi un set de modificări legislative care vizează prevenirea și combaterea cazurilor în care persoanele condamnate se sustrag de la executarea pedepselor, inclusiv prin părăsirea teritoriului țării.
Primarul din Căușeni, vizat într-un dosar de corupție, a fost plasat sub control judiciar
Primarul orașului Căușeni, Alexandru Donțu, cercetat într-un dosar de corupție, a fost eliberat din arest la domiciliu și plasat sub control judiciar pentru 60 de zile. Informația a fost confirmată pentru IPN de responsabila pentru comunicare a Procuraturii Generale, Violina Moraru.