Membrii CSP și CSM, la o întrevedere cu secretarul general al Consiliului Europei. Reforma în justiție, pe agendă

Membrii Consiliului Superior al Procurorilor (CSP) și ai Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), au avut joi, 13 februarie curent, o întrevedere cu Secretarul General al Consiliului Europei, Alain Berset. Oficialii au discutat despre proiectele majore ale Consiliului Europei destinate reformei justiției, subliniind importanța inițiativelor care vizează eficientizarea sistemului judiciar și consolidarea independenței procurorilor și judecătorilor.

publicat de Veronica Ciortan
joi, 13 februarie 2025, 20:06
Membrii CSP și CSM, la o întrevedere cu secretarul general al Consiliului Europei. Reforma în justiție, pe agendă

„În cadrul dialogului, Președintele CSP, domnul Dumitru Obadă și Președintele CSM, domnul Sergiu Caraman au abordat aspecte esențiale privind cooperarea dintre Republica Moldova și Consiliul Europei în domeniul justiției, cu un accent deosebit pe Planul de Acțiuni al Consiliului pentru Republica Moldova 2025-2028. Acest program reprezintă un instrument strategic pentru sprijinirea reformelor democratice, consolidarea statului de drept și protejarea drepturilor fundamentale ale cetățenilor, conform Realitatea,MD.

În contextul discuțiilor, participanții au analizat provocările actuale și principalele realizări în implementarea reformei justiției, reiterând angajamentul ferm al Republicii Moldova de a continua eforturile pentru modernizarea și transparentizarea sistemului judiciar, în conformitate cu standardele europene”, menționează CSP în comunicat.

Presa a scris că ar fi fost prezentă și președinta Maia Sandu la această ședință, informație infirmată însă de comunicatorul Președinției. „Președinta Maia Sandu nu a participat la asemenea discuții”, a spus Igor Zaharov.

Potrivit CSP, Republica Moldova marchează 30 de ani de la aderarea la Consiliul Europei și se pregătește să preia Președinția organizației în noiembrie 2025 pentru o perioadă de o perioadă de șase luni.