Schemă ingenioasă, dar criminală, în Chișinău. Un sectorist și un fals „polițist” au șantajat prostituate pe 999.MD
Doi bărbați, în vârstă de 30 și 27 de ani, au fost condamnați la câte opt ani de închisoare cu executare în penitențiar de tip semiînchis pentru comiterea infracțiunilor de șantaj și uzurpare de calități oficiale. Cei doi vor plăti și o amendă de 100.000 de lei fiecare.
Potrivit Procuraturii Generale, unul dintre inculpați era, la momentul faptelor, subofițer superior de sector în cadrul Inspectoratului General al Poliției. Acesta, împreună cu un complice, a pus la cale un plan infracțional pentru a obține bani prin șantaj de la mai multe persoane.Probele au căzut subofițerul a identificat pe site-ul 999.md un anunț de tip „Fac cunoștință”, care conține fotografii ale unor tinere.
Sub pretextul solicită unor servicii sexuale contra plată, cei doi au contactat persoana care intermediază întâlnirile și au stabilit locul și ora întrevederii.În seara zilei de 4 decembrie 2020, inculpații s-au deplasat la un apartament din Chișinău, unde subofițerul a fost prezentat fals drept colaborator al organelor de drept, afișând o așa-zisă legitimație – o emblemă a poliției lipite pe husa telefonului mobil.
Acesta a pretins că efectuează o percheziție, a ridicat telefoanele mobile și actele persoane prezente, amenințându-le cu gaz lacrimogen și cătușe dacă nu se vor conforma.
Ulterior, victimele au fost obligate să urce într-un autoturism condus de al doilea inculpat, care sa prezentat, de asemenea, în mod fals ca superior al subofițerului.
Pe viitor deplasării, cei doi i-au amenințat pe cei vizați că vor face publice informații compromite dacă nu vă plătiți suma de 20.000 de lei.
Victimele au acceptat cererea, iar ulterior au înmânat inculpaților suma integrală într-un apartament din capitală. După primirea banilor, aceștia au părăsit locul faptei.În fața instanței, ambii bărbați și-au negat vină, susținând că acuzațiile sunt nefondate.
Subofițerul a declarat că intenția sa a fost doar de a petrece timp cu femeile respective, negând orice constrângere, iar cel de-al doilea a afirmat că nu a avut intenția de a comite o faptă ilegală.
Procuratură reamințită că folosesc uniformei, a însemnelor sau a denumirii unei instituții publice în scopuri personale subminează autoritatea statului și constituie infracțiune pedepsită de lege.
Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, ar putea pierde și cetățenia română
Alexandru Bălan, fost adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, ar putea pierde și cetățenia română, în contextul acuzațiilor de trădare de patrie formulate în România.
Guvernul aprobă noi reguli pentru localizarea persoanelor care se sustrag de la executarea pedepselor penale
Guvernul a aprobat astăzi un set de modificări legislative care vizează prevenirea și combaterea cazurilor în care persoanele condamnate se sustrag de la executarea pedepselor, inclusiv prin părăsirea teritoriului țării.
Primarul din Căușeni, vizat într-un dosar de corupție, a fost plasat sub control judiciar
Primarul orașului Căușeni, Alexandru Donțu, cercetat într-un dosar de corupție, a fost eliberat din arest la domiciliu și plasat sub control judiciar pentru 60 de zile. Informația a fost confirmată pentru IPN de responsabila pentru comunicare a Procuraturii Generale, Violina Moraru.