Igor Grosu: Principala restanță ține de domeniul justiției, dar mingea nu-i la Parlament
Principala restanță a actualei guvernări ține de domeniul justiției, însă responsabilitatea nu aparține Parlamentului. Declarația a fost făcută de președintele legislativului, Igor Grosu, care menționează că legile necesare au fost votate, însă rezistența vine chiar din interiorul sistemului.
„Principala noastră restanță ține de domeniul justiției și nu e vorba de legile pe care ar fi trebuit să le adoptăm. Cu aprobarea legilor stăm bine și viteza a fost destul de bună. Cel mai mult e de lucru la implementare și aplicarea legilor. Aici apare rezistența sistemului”, a declarat Igor Grosu, transmite IPN.
Președintele Parlamentului spune că reformele din justiție au fost sabotate pe alocuri, iar unii actori din sistem încearcă să pună piedici procesului de curățare. Deși unii magistrați și procurori își fac onest meseria, alții ar avea de plătit „polițe” din perioada regimului oligarhic”, spune șeful legislativului.
„Sunt judecători și procurori de bună credință care-și fac corect meseria. Dar sunt și din cei care au polițe de plătit din perioada oligarhului, aceștia înțeleg că șansele de a trece evaluarea sunt mici”, susține Igor Grosu.
Potrivit lui, legislativul și-a făcut datoria, chiar dacă a fost acuzat de unele voci că a votat prea rapid unele proiecte. Totuși, spune el, au fost respectate termenele pentru consultări și avize internaționale.
„Mingea nu-i la Parlament. În Parlament noi am fost criticați că am votat prea repede unele legi, deși eu mi-aș fi dorit o viteză mult mai mare. Dar trebuie să dăm timp și pentru consultări, să așteptăm și deciziile Comisiei de la Veneția, care nu stă și așteaptă și se uită în zare când vin moldovenii cu proiectul”, a mai spus Igor Grosu.
Ultima ședință ordinară a actualei legislaturi a avut loc pe 10 iulie. Deputații pot fi convocați în sesiuni extraordinare până la învestirea noului Parlament, dar vor avea prerogative limitate.
Fostul adjunct al SIS, Alexandru Bălan, ar putea pierde și cetățenia română
Alexandru Bălan, fost adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, ar putea pierde și cetățenia română, în contextul acuzațiilor de trădare de patrie formulate în România.
Guvernul aprobă noi reguli pentru localizarea persoanelor care se sustrag de la executarea pedepselor penale
Guvernul a aprobat astăzi un set de modificări legislative care vizează prevenirea și combaterea cazurilor în care persoanele condamnate se sustrag de la executarea pedepselor, inclusiv prin părăsirea teritoriului țării.
Primarul din Căușeni, vizat într-un dosar de corupție, a fost plasat sub control judiciar
Primarul orașului Căușeni, Alexandru Donțu, cercetat într-un dosar de corupție, a fost eliberat din arest la domiciliu și plasat sub control judiciar pentru 60 de zile. Informația a fost confirmată pentru IPN de responsabila pentru comunicare a Procuraturii Generale, Violina Moraru.