(VIDEO) Momentul în care o mașină intră într-o mulțime de suporteri, la Barcelona
Un incident șocant a avut loc joi, la Barcelona, în ziua meciului dintre Espanol și FC Barcelona. O mașină a intrat în mulțime și mai multe persoane au fost rănite, relatează News.ro.
Potrivit cotidianului sportiv Mundo Deportivo, persoanele lovite erau fani ai echipei Espanol care așteptau sosirea autocarului echipei lor, cu o oră și jumătate înainte de începerea derbiului, scrie digi24.ro.
Treisprezece persoane ar fi fost rănite ușor, iar poliția catalană susține că a fost vorba despre un accident.
Meciul a fost întrerupt pentru scurt timp în minutul 8 pentru ca spectatorii să fie informați că în cazul „accidentului care a avut loc în afara stadionului” situația este „sub control” și că nu există niciun „rănit grav”, a relatat un jurnalist AFP.
Potrivit presei spaniole, mai mulți spectatori aflați în tribuna din spatele portarului echipei Espanol, Joan Garcia, au părăsit stadionul în semn de protest, considerând că meciul nu ar fi trebuit să se joace în aceste condiții.
(FOTO) Un manuscris nepublicat al lui Mozart a fost descoperit în Paris: melodiile vor fi interpretate pentru prima oară de Orchestra Filarmonică
Un manuscris rar al celebrului compozitor Wolfgang Amadeus Mozart, conținând șapte piese pentru harpă și flaut, a fost descoperit în arhivele Bibliotecii Naționale a Franței (BnF). Descoperirea, anunțată vineri de instituție, este considerată „majoră” de către specialiști, conform declarației directorului BnF, Gilles Pécout.
Italienii sunt revoltați după ce Donald Trump a spus că a făcut o poză „din milă” cu Giorgia Meloni, după ce aceasta l-a „implorat”
Italia a reacționat vineri, 19 iunie 2026, după comentariile președintelui american Donald Trump, care a susținut că premierul italian Giorgia Meloni „l-a implorat” pentru o fotografie în cadrul summitului G7 din Franța. Într-un video postat pe X, Meloni a declarat că este „sincer uimită” de afirmațiile liderului de la Casa Albă, pe care le-a calificat drept „inventate”.
Al doilea summit UE-Republica Moldova, la Bruxelles, săptămâna viitoare. Ce subiecte sunt pe agendă
Cel de-al doilea summit UE-Republica Moldova se va desfășura luni, 22 iunie, la Bruxelles, și va fi găzduit de președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și președintele Consiliului European, Antonio Costa. La summit va lua parte și președinta Republicii Moldova, Maia Sandu.