Trei agenți sub acoperire ai lui Vladimir Putin au vrut să incendieze Germania cu colete-bombă. Cum plănuiau să facă asta și cum au fost prinși
Agenții recrutați de serviciile secrete ale lui Vladimir Putin au plănuit atacuri cu colete-bombă în Germania. Autoritățile germane au dejucat planurile lor, iar spionii au fost arestați în Koln și Konstanz, scrie Blid.
În vara anului 2024, un pachet a explodat la Aeroportul Leipzig. Agenții lui Putin sunt acuzați de planificarea unor atacuri similare cu bombe în Germania. Aceștia ar fi încercat să comită acte de sabotaj și atacuri în Germania, intenționând să trimită pachete explozive care ar fi explodat în timpul transportului.
Totuși, datorită cooperării fără precedent între Oficiul Federal pentru Protecția Constituției, Procurorul General Federal, Oficiul de Poliție Criminală de Stat și Serviciul de Securitate de Stat, spionii ruși care locuiesc în Koln și Konstanz sunt acum în custodia autorităților germane. Pe numele lor au fost deja emise mandate de arestare, iar ancheta autorităților germane continuă.
Cum plănuiau spionii să incendieze Germania cu colete-bombă
Investigațiile autorităților germane arată că spionii intenționau să trimită dispozitive explozive prin intermediul pachetelor expediate pe teritoriul Germaniei.
Exploziile planificate de agenții sub acoperire erau asemănătoare incendiului ce a avut loc pe Aeroportul Leipzig. Exploziile planificate de agenții sub acoperire aveau ca scop destabilizarea populației și instaurarea sentimentului de nesiguranță. Potrivit sursei citate mai sus, spionii lui Putin ar fi intenționat să folosească și armele chimice. Acestea din urmă ating chiar și 2.400 de grade Celsius.
În baza informațiilor primite de către Oficiul pentru Protecția Constituției, unul dintre suspecții din Koln a fost identificat ca posibil expeditor al pachetelor. Partenera acestuia a devenit și ea suspectă. În cele din urmă, serviciile germane au identificat și solicitantul respectivelor pachete. Este vorba despre o persoană care locuiește într-un azil din Konstanz.
Cum ar fi fost trimise coletele în Germania
În timpul investigației, ofițerii germani s-au convins că suspecții și întreaga operațiune fac parte dintr-un plan guvernamental rus. Totuși, rămâne încă neclar cine este clientul rus care operează din umbră întregul plan.
Anchetatorilor le este clar faptul că pachetele urmau să fie trimise prin furnizorul de servicii de colete străine „Nova Poshta”. Prin respectivul furnizor pot fi transmite colete cu o greutate de până la 30 de kilograme.
Suspecții ar fi trimis deja două pachete de test cu trackere GPS pentru a determina unde exploziile ar putea provoca daune semnificative, scrie presa germană.
Cum au fost prinși spionii care plănuiau să incendieze Germania
Vladislav T., unul dintre spionii ruși, nu era înregistrat pe teritoriul Germaniei, însă acesta ar fi trăit mai mult timp sub acoperire, în Koln. Toți cei trei agenți nu erau în evidența polițiștilor germani, până în acest moment.
Trio-ul a fost demascat dorită colaborării între instituțiile germane și mai ales datorită detaliilor furnizate de agenții de contraspionaj. Operațiunea a necesitat și supraveghere 24 / 7 în unele cazuri, din partea ofițerilor de la Oficiul pentru Protecția Constituției.
Cuplul de suspecți din Koln a fost identificat și găsit în locuința lor, iar cealaltă persoană a fost găsită pe strada de lângă apartamentul acestora. Suspectul din Konstantz a fost identificat lângă apartamentul.
În prezent, cazul a fost preluat de Procurorul General Federal. Autoritățile germane se tem că ar putea exista sute de astfel de agenți ruși în Germania, care ar putea lovi în orice clipă. Oficiul Federal de Poliție Criminală efectuează acum investigații suplimentare.
Sursa: libertatea.ro
(FOTO) Un manuscris nepublicat al lui Mozart a fost descoperit în Paris: melodiile vor fi interpretate pentru prima oară de Orchestra Filarmonică
Un manuscris rar al celebrului compozitor Wolfgang Amadeus Mozart, conținând șapte piese pentru harpă și flaut, a fost descoperit în arhivele Bibliotecii Naționale a Franței (BnF). Descoperirea, anunțată vineri de instituție, este considerată „majoră” de către specialiști, conform declarației directorului BnF, Gilles Pécout.
Italienii sunt revoltați după ce Donald Trump a spus că a făcut o poză „din milă” cu Giorgia Meloni, după ce aceasta l-a „implorat”
Italia a reacționat vineri, 19 iunie 2026, după comentariile președintelui american Donald Trump, care a susținut că premierul italian Giorgia Meloni „l-a implorat” pentru o fotografie în cadrul summitului G7 din Franța. Într-un video postat pe X, Meloni a declarat că este „sincer uimită” de afirmațiile liderului de la Casa Albă, pe care le-a calificat drept „inventate”.
Al doilea summit UE-Republica Moldova, la Bruxelles, săptămâna viitoare. Ce subiecte sunt pe agendă
Cel de-al doilea summit UE-Republica Moldova se va desfășura luni, 22 iunie, la Bruxelles, și va fi găzduit de președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și președintele Consiliului European, Antonio Costa. La summit va lua parte și președinta Republicii Moldova, Maia Sandu.