(VIDEO) 55 de mașini au ars în curtea unui centru de reciclare din Austria
55 de mașini au luat foc joi dimineață, 15 mai, în curtea unui centru de reciclare din Dietach, Austria. Salvatorii au fost alertați cu privire la incendiul în jurul orei 7.00, iar 8 autospeciale au fost mobilizate la fața locului.
La puțin timp după ce a fost dată alarma, pompierii din Dietach, Losensteinleiten și Wolfern și-au făcut apariția la centrul de reciclare. Când au sosit primele echipaje, mai multe vehicule erau deja cuprinse de flăcări.
Incendiul amenința să se extindă din pricina condițiilor de depozitare a vehiculelor. A fost declarat nivelul de alertă 2. Forțe de la trei departamente de pompieri învecinate au fost mobilizate pentru a stinge focul, conform Laumat.
În plus, intervenția proprietarului centrului de reciclare, care a îndepărtat vehiculele în flăcări cu ajutorul unei macarale, a fost deosebit de utilă, notează Tips. Acest lucru a prevenit pagube și mai mari și a permis ca operațiunea de stingere a incendiilor să fie efectuată în mod țintit. Nu au fost raportate persoane rănite, iar cauza incendiului este încă neclară.
În total, 40 de oameni și 8 vehicule au fost mobilizate la fața locului.
„Am reușit să împiedicăm propagarea incendiului la sediul întreprinderii agricole învecinate și la stația Netz Oberösterreich din apropiere”, a afirmat Hannes Passenbrunner, șeful pompierilor din Dietach, conform Nachrichten.
Sursa: libertatea.ro
(FOTO) Un manuscris nepublicat al lui Mozart a fost descoperit în Paris: melodiile vor fi interpretate pentru prima oară de Orchestra Filarmonică
Un manuscris rar al celebrului compozitor Wolfgang Amadeus Mozart, conținând șapte piese pentru harpă și flaut, a fost descoperit în arhivele Bibliotecii Naționale a Franței (BnF). Descoperirea, anunțată vineri de instituție, este considerată „majoră” de către specialiști, conform declarației directorului BnF, Gilles Pécout.
Italienii sunt revoltați după ce Donald Trump a spus că a făcut o poză „din milă” cu Giorgia Meloni, după ce aceasta l-a „implorat”
Italia a reacționat vineri, 19 iunie 2026, după comentariile președintelui american Donald Trump, care a susținut că premierul italian Giorgia Meloni „l-a implorat” pentru o fotografie în cadrul summitului G7 din Franța. Într-un video postat pe X, Meloni a declarat că este „sincer uimită” de afirmațiile liderului de la Casa Albă, pe care le-a calificat drept „inventate”.
Al doilea summit UE-Republica Moldova, la Bruxelles, săptămâna viitoare. Ce subiecte sunt pe agendă
Cel de-al doilea summit UE-Republica Moldova se va desfășura luni, 22 iunie, la Bruxelles, și va fi găzduit de președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și președintele Consiliului European, Antonio Costa. La summit va lua parte și președinta Republicii Moldova, Maia Sandu.